Ozon a koronawirus

W związku z coraz szerszą gamą badań nad zasadnością wykorzystania ozonu w dezynfekcji oraz zwalczaniu wirusa SARS Covid 19, chcemy przedstawić Państwu nasz produkt – ozonator Bozon Line. Ozonator ten umożliwia przeprowadzenie procedury dezynfekcji pomieszczeń oraz procedur leczniczych. Jest to polski ozonator który, posiada certyfikat jakości CE dla wyrobu medycznego. Ozonator Bozon – Line zasilany jest tlenem medycznym z koncentratora tlenu lub butli tlenowej, w związku z czym podczas ozonowania pomieszczeń nie wytwarza zanieczyszczeń w postaci tlenków azotu, co znacznie skraca czas procedury, a pomieszczenia nie wymagają wietrzenia po ozonowaniu. Ponadto ozonator Bozon – Line umożliwia precyzyjne ustawienie stężenia ozonu w wytwarzanej mieszaninie tlenowo – ozonowej oraz mierzy i wyświetla aktualne stężenie ozonu na wyjściu z urządzenia. Ozon jest najskuteczniejszym środkiem dezynfekującym:

  • Jest naturalny.
  • Jest silnym utleniaczem, który niszczy bakterie, wirusy oraz grzyby poprzez niszczenie ich błon komórkowych  oraz struktur. 
  • Ozon rozchodzi się po pomieszczeniu, dociera w mikroszczeliny oraz pęknięcia. 
  • Można go stosować w pomieszczeniach gdzie znajduje się delikatny sprzęt elektroniczny.
  • Nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych środków, ani akcesoriów.
  • Jest o wiele skuteczniejszy od stosowanych różnego rodzaju zamgławiaczy.

W marcu 2020 roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wydał rekomendację dotyczącą dezynfekcji z zastosowaniem ozonu w zwalczaniu Covid – 19. Naukowcy z Yale School of Medicine z powodzeniem przeprowadzili dezynfekcję ozonem,  półmasek filtrujących N95 z certyfikatem NIOSH  używanych przez pracowników służby zdrowia, określając przy tym warunki, dzięki którym procedura dezynfekcji nie uszkodziła masek. Naukowcy skutecznie przetestowali także użycie ozonu do zabicia Pseudomonas aeruginosa na trzech typach respiratorów N95, a mianowicie 3M 1860, 3M 1870 i 3M 8000. Badania wskazują, że P. aeruginosa jest bakterią, którą CDC wcześniej określało jako trudniejszą do zabicia niż wirusy, takie jak koronawirus wywołujący ciężki ostry zespół niewydolności oddechowej (SARS-CoV-2). Podobne badania przeprowadzono w Georgia Institute of Technology przy współpracy z Center for Pediatric Nanomedicine w Georgia Institute of Technology oraz Emory University, and Children’s Healthcare of Atlanta z tych prób wynika, że ozon jest skuteczny w dezynfekcji przedmiotów ochronnych, takich jak gogle i odzież. W szpitalu uniwersyteckim Fujita ozon wykorzystuje się do dezynfekcji w poczekalniach i pomieszczeniach dla pacjentów. (na końcu załączamy linki do relacji z badań). W Polsce w celu dezynfekcji sal operacyjnych ozonator Bozon Line został zakupiony przez I Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie oraz jego filię w Ełku. W naszej ofercie znajduje się również kompatybilna z ozonatorem Bozon Line kabina do dezynfekcji. Jest ona wykonana z materiałów odpornych na ozon – aluminium oraz poliwęglan. Służy do dezynfekcji odzieży, kombinezonów ochronnych, łóżek i innych urządzeń. Wyposażona jest w specjalne złącze, które umożliwia wprowadzenie gazu wytwarzanego przez ozonator medyczny. Wymiary kabiny to 130 cm x 130 cm x 200 cm. W środku podczas jednej procedury dezynfekcji mogą przebywać 2 osoby. Łącząc ze sobą 2 moduły kabinowe uzyskujecie Państwo możliwość ozonowania np łóżek szpitalnych.Procedura dezynfekcji w kabinie trwa około 1 minuty, podczas której osiągamy stężenie nawet 9 ppm. Należy pamiętać, że by skutecznie zniszczyć wirusy oraz bakterie wystarczy osiągnąć stężenie 2 ppm. Kabinę można przestawiać lub całkowicie zdemontować. Może być używana na zewnątrz. Ozonator może znajdować się w odległości do 15 m od kabiny.

Prezentacja kabiny: https://youtu.be/mvQFIm3VMV8

Poza dezynfekcją Państwa placówek, nasz produkt umożliwia także przeprowadzanie procedur ozonoterapii polegającej na ozonowaniu wody, soli fizjologicznej, oliwy oraz wykonywanie kąpieli gazowych. Od października 2020 roku ozonator Bozon Line będzie wykorzystywany do badań klinicznych przeprowadzanych przez Centrum Leczenia Ran w Siemianowicach Śląskich. Ozonoterapia jest obecnie uznaną na świecie metodą wspomagającą ogólnie przyjęte leczenie rutynowe, szczególnie w przypadkach gdy nie przynosi ono spodziewanych wyników. Ozon posiada właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Zastosowanie ozonoterapii jest skuteczne w leczeniu m.in.: oparzeń, odleżyn, trudno gojących się ran, owrzodzeń, trądziku, stopy cukrzycowej, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy, zapalenia ucha, zmian dermatologicznych oraz jako pobudzenie układu odpornościowego człowieka. Stopa cukrzycowa jest bardzo powszechnym powikłaniem występującym u osób zmagających się z cukrzycą. Do objawów klinicznych zalicza się wrzody, infekcje, zapalenie kości i szpiku kostnego. Trudna w leczeniu stopa cukrzycowa w większości przypadków kończy się amputacją, co naraża pacjenta na obciążenie psychospołeczne, ponieważ wpływa ono ogólnie na jego styl życia. Badania wykazują, że terapia ozonem w niskich dawkach w warunkach aseptycznych ma działanie bakteriobójcze oraz stymuluje uwalnianie czynników wzrostu, które sprzyjają odbudowie tkanek.  Stężenie ozonu w mieszaninie ozonowo-tlenowej, natężenie przepływu, czas trwania danej procedury są ustawiane przez personel obsługujący urządzenie zgodnie z zaleceniami lekarza lub uprawnionego personelu medycznego. Wszystkie parametry: prędkość przepływu, czas procedury oraz stężenie ozonu w mieszaninie są mierzone i wyświetlane na ekranie urządzenia w trakcie trwania procedury. 

Poniżej prezentacja: https://youtu.be/mvQFIm3VMV8  

Poniżej prezentujemy artykuły i opracowania poświęcone roli ozonu w zwalczaniu kortonawirusa.

Przewiń do góry